28
Spa

12 ĮDOMIŲ FAKTŲ APIE LED (tai ko gal būt nežinojai)

LED yra žinomas kaip šviesos diodas kai per puslaidininkį teka srovė kuri sukuria šviesą. Panagrinėkime keletą įdomesnių faktų apie šviesos diodus, kad galėtumėte susipažinti su šia nuolat kintančia technologija, vyraujančia viso pasaulio apšvietimo pramonėje.

 1. Pirmąjį matomą (šviesos diodą) šveistuką 1962 m. išrado profesorius Nickas Holonyakas, kuris dirbo bendrovėje „General Electric“ ir jis buvo raudonos s
 2. Kaitrinė lempa konvertuoja tik 9-10% gaunamos elektros energijos į šviesą, kai tuo tarpu LED lemputės konvertuoja netoli 100%.
 3. Šviesos dioduose nėra gyvsidabrio  ir ne mažiau kaip 95 procentai LED yra perdirbami. Palyginkite tai su fluorescencinėmis lemputėmis, kuriuose ne tik yra gyvsidabrio, bet ir sukurtos taip, kad pati lemputė nustoja veikti kur kas greičiau nei jose esantis balastas, o tai turi didelę įtaką taršos kiekiui.
 4. Pažeidus LED šviestuvas, ji nesukelia pavojaus, priešingai nei įprastos lemputės, kurios savo sudėtyje turi gyvsidabrio.
 5. Įrodyta, kad naudojant LED šviestuvus maisto laikymo vietose, ten kaupiasi kur kas mažiau bakterijų nei naudojant halogeninęs ar fluorescencines lemputes.
 6. Dauguma LED gamintojų teigia, kad vidutinis LED lemputės tarnavimo laikas yra 50,000 ar net 100,000 valandų, kai tuo tarpu kaitrinės lemputės vidutinis tarnavimo laikas yra 1,000val., o fluorescencinės apie 10,000val.Pvz įsigijus LED lemputę, kurios tarnavimo laikas 50,000val:
 • naudojant LED lemputę kasdien 24val, ji tarnautų 6 metus!
 • naudojant LED lemputę kasdien 12val, ji tarnautų 11 metų!
 • naudojant LED lemputę 4val kasdien , ji tarnautų 17 metų!
 1. JAV Energetikos departamentas skaičiuoja, kad plintantis LED naudojimas tarp gyventojų bei komercinių įstaigų per ateinančius 20 metų sutaupys apie 265 milijardus dolerių, sumažins elektros poreikį 33% bei panaikins 40-ties elektrinių statymo poreikį.
 2. Jei JAV per Kalėdų atostogas pakeistų 50% dabartinių kalėdinių girliandų su kaitrinėmis lemputėmis į LED, potencialiai elektros energijos kaštams būtų sutaupyta nuo 17,2 milijardų dolerių.
 3. Pakeiskite savo terasos ar balkono lemputes į LED ir pastebėsite sumažėjusį, jei ne visai išnykusį, vabzdžių kiekį. Taip yra todėl, kad kaitrinės ir fluorescencinės lemputės išskiria didelį kiekį ultravioletinių bei infraraudonųjų spindulių, kurie traukia vabzdžius LED neišskiria šių spindulių.
 4. LED šviestuvas turi staigų įsižiebimą, tai reiškia, kad įjungus LED šviestuvas, ji iškart šviečia pilnu ryškumu, kitaip nei fluorescencinės ar kaitrinės lemputės, kurių tarnavimo trukmė ženkliai trumpėja dėl dažno įjungimo ir išjungimo. Ypatingai jautrios dažnam įjungimui ir išjungimui yra fluorescencinės lemputės – jei jos yra išjungtos ir vėl įjungtos 15 min bėgyje, tai gali labai stipriai sutrumpinti jų gyvavimo trukmę.
 5. Šviestuvų gamintojai aktyviai ragina pakeisti kaitrines lemputes įvairiose srityse, bet pirmasis kartas kuomet LED pakeitė kaitrines lempas buvo 1987 metais, kai jos buvo panaudotos automobilių stabdžių šviesoms, įspėjamosioms šviesoms bei šviesoforuose.
 6. Šviesos diodai yra puikūs sodininkystei – sodriai mėlyna (450 nm) ir ypač raudona (660 nm) suteikia šviesos fotosintezei, o raudona (730 nm) kontroliuoja augalą nuo daigumo iki vegetatyvinio augimo ir žydėjimo.